جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧ فارسي|English
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمايشگاه كتاب
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

دهه فجر

همایش انقلاب اسلامی ایران و تحولات جهان معاصر

در بزرگداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران همایش تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر تحولات جهان معاصر از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با حضور مقامات فرهنگی و دانشگاهی غنا در روز شنبه 14 خرداد ماه 96 در سالن کنفرانس موسسه مطالعات آفریقایی دانشگاه لگون آکرا برگزار گردید.

در این مراسم،معاون وزیر فرهنگ، وزیر سابق دولت، اساتید و دانشجویان انجمن دانشجویی ایران و غنا دانشگاه لگون، رئیس انجمن دانشجویان دانشگاه های غنا ،رئیس ، اساتید و دانشجویان دانشگاه اسلامی غنا،امام شیعیان، ائمه مساجد، علما ، مدیر حوزه علمیه اهل البیت(ع)،رهبران سنتی، مدیران ارگان های ایرانی و ایرانیان مقیم  و نمایندگان رسانه ها شرکت داشتند.

قبل از آغاز برنامه همایش فیلم آشنایی با پیشرفت های ایران اسلامی پخش شد و سپس همایش بزرگداشت با سخنان آنتوی – بوسیاکو سکایره، موسس موسسه سیاست های مردمی دانشگاه لگون و وزیر سابق دولت غنا رسماً آغاز شد.

آقای ایپکچی رایزن فرهنگی نیز ضمن خوشامدگویی به میهمانان شرکت کننده در همایش سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را و بزرگداشت چهارمین دهه فجر را تبریک گفت.رایزن فرهنگی گفت: هم زمان با وقوع انقلاب اسلامی در ایران ، حرکت ها و جبش های اسلامی در نقاط مختلف جهان افزایش یافته و این اتفاق تداوم قدرت های جهانی را با سوال بزرگی روبرو ساخت.

هم چنین هم زمان مبحث انقلاب اسلامی موضوع متون جدید درسی جامعه شناسی انقلاب ها در مراکز مهم دانشگاهی جهان قرار گرفت.انقلاب اسلامی در ایران توانست با شاخص های بسیار مهم و ارزشمند رهبری، مردم و دین اسلام همراهی خود را در کمک به محرومین جهان نشان داده و حمایت از مردم ستمدیده نقاط مختلف جهان را هدف خود قرار دهد.

رایزن فرهنگی در ادامه اندیشه جدید سیاسی ناشی از انقلاب اسلامی را در احیای مجدد ارزش های مبارزاتی با استعمار نوین در سراسر جهان را از جمله آثار انقلاب اسلامی دانست.

رایزن فرهنگی اظهار امیدواری کرد تا سخنرانی های ارائه شده در این نشست دانشگاهی بتواند گامی دیگر را در مباحث انقلاب اسلامی ایران در فضای دانشگاهی غنا ایجاد نماید.

آقای آناس کارشناس ارشد مطالعات بین المللی دانشگاه در سخنرانی خود ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با اشاره به تاریخ مبارزاتی مردم غنا در کسب استقلال از بریتانیا و نقش مهم قوام نکرومه رهبر استقلال غنا به بررسی تاریخچه انقلاب اسلامی ایران  و تاثیرات منطقه ای و جهانی آن پرداخت.

این تحلیل گر امور بین الملل ضمن بیان ویژگی انقلاب اسلامی ایران در ایجاد نظم نوین در جهان طبق قرآن و آموزه های پیامبر اکرم(ص) چالش بزرگ ارزش های انقلاب اسلامی را در برابر ارزش های غربی و فرهنگ سکولار از جمله شاخص های مهم انقلاب دانست. از بین رفتن  موازنه قدرت شرق و غرب ،فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پیدایی عناصر ارزشمند حضور قوی رهبری، جوانان،ایدئولوژی و ایستادگی و مبارزه را در این انقلاب امتیازات بسیار مهمی در آغاز قرن 21 خواند.

تداوم مبارزات ایران اسلامی خاصه در جهت انرژی هسته ای، عدم تعصب فرقه ای انقلاب اسلامی در خصوص تشیع و تسنن، ابتکار معرفی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و هفته وحدت و ... را نشانه های مهم دیدگاه جهانی جمهوری اسلامی به مشکلات مسلمانان دنیا دانست.

در ادامه تحولات سیاسی معاصر در کشورهای منطقه (سوریه،عراق،یمن،عربستان، فلسطین و...) را با نقش موثر ایران اسلامی مورد بررسی قرار داد.در ادامه وی انقلاب اسلامی ایران را پدیده برتر جهان معاصر در سیاست مدرن خواند.در ادامه برنامه همایش،رئیس انجمن دانشجویان دانشگاههای غنا پیام همبستگی دانشجویان با انقلاب اسلامی را قرائت نمود.در ادامه ، آقای زیبلین معاون وزیر فرهنگ غنا ضمن تبریک بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران این اتفاق مهم را پدیده ای ارزشمند در برابر قدرتهای برتر جهان آمریکا و غرب دانست و آن را راهنمای سایر انقلابها معرفی نمود و در ادامه به نقش بسیار مهم حضرت امام خمینی(ره) بنیانگزار انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد.

معاون وزیر فرهنگ غنا این انقلاب را الگوی حمایت از محرومین جهان خواند و با اشاره به دو ارزش مهم انقلاب اسلامی آزادی و عدالت اجتماعی  گفت به نظر من این انقلاب باید قدرت جهانی معاصر باشد اما در حال حاضر جغرافیای سیاسی موانعی را ایجاد کرده اما با موج بیداری اسلامی و فرهنگی هدیه شده ایران اسلامی قدرتهای جهانی آینده روشنی نخواهند داشت.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه روابط دوجانبه ایران و غنا و با اشاره به برگزاری ششمین کمیسیون مشترک ایران و غنا در آکرا توسعه روابط تجاری و به خصوص روابط فرهنگی فیمابین را بسیار با اهمیت شمرد.

در ادامه آقای ادریس توپو رئیس موسسه آل یاسین غنا دانشجوی بورسیه پزشکی وعضو انجمن دانشجویی ایران و غنا را که پس از دریافت بورسیه پزشکی از طرف دانشگاه علوم پزشکی تهران به زودی عازم تهران جهت ادامه تحصیل می باشد که مورد تشویق شرکت کنندگان در همایش قرار گرفت  را معرفی نمود و ضمن بیان آمادگی مراکز دانشگاهی ایران جهت جذب بورسیه های ارشد و دکتری  که به دنبال سفر اخیر روسای دانشگاهی ایران به غنا صورت گرفت ، این اتفاق مهم را به عنوان بورسیه تحصیلی امام خمینی(ره) به نشانه تکریم و احترام به بنیانگزار انقلاب اسلامی ایران طرح که توسط معاون وزیر فرهنگ غنا مورد تاکید، اهمیت قرار گرفت . معاون وزیر فرهنگ در حمایت از این طرح گفت حالا که همگان شاهد اعزام بورسیه یک دانشجوی بورسیه پزشکی به ایران هستیم می توانیم تاثیرات انقلاب اسلامی را به خوبی لمس کنسم که دانشجویی از روستاهای غنا برای تحصیل علم پزشکی به ایران عازم است تا پس از فراغت از تحصیل به روستای خود در غنا برگردد و به مردم خود خدمت کند .

در ادامه برنامه ، آقای عبداللهی به نمایندگی از جانب آقای مالکی سفیر جمهوری اسلامی ایران در غنا ضمن پیام تبریک و خوشامدگویی سفیر محترم متن سخنان سفیر را در بیان اهمیت بزرگداشت انقلاب اسلامی، نقش بارز رهبری امام خمینی(ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی قرائت نمود.در خلال برنامه اشعاری به زبان بومی در وصف انقلاب اسلامی ایران و همبستگی آن با مبارزات مردم غنا برای استقلال به رهبری نکرومه سروده شد. و در پایان، شرکت کنندگان در همایش برای موفقیت روزافزون انقلاب اسلامی ایران دعا کردند.

در این همایش بولتن های معرفی ایران اسلامی به زبان انگلیسی بین میهمانان توزیع شد.


٠٤:٢١ - دوشنبه ١٦ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٧٩٧٧    /    تعداد نمایش : ٢٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
کتابخانه دیجیتال

پيامبر اكبرم

خبرگزاری قرآنی

خبرگزاری تقریب

كودكان

international cultural and artistic festival of Sun of Wilayah – 2016
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 122358
Visitorsofday : 3
Visitorsofpage : 290028
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.5312

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت